Rabi Moşe ben Maymon - RaMBaM
Seçim özgürlüğü herkese verilmiştir. Eğer kişi doğru yolu izleyip, dürüst olmayı arzu ederse, bunu yapmaya muktedirdir. Eğer yanlış yolu izleyip, kötü olmayı seçerse, onu da yapmaya muktedirdir.
7 AdarI 5778 :: 22 Şubat 2018             

Haftanın Bilgileri


18 Şub 2018 - 24 Şub 2018

3 Adar 5778 - 9 Adar 5778

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:34

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:15

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:36

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:27

Haftanın Peraşası

Tetsave

LUDWİG LEWİSOHN Yazdır

LUDWİG LEWİSOHN

(Almanya-Amerika Birleşik Devletleri, 1882-1955)

Berlin'de doğan Ludwig, yedi yaşında ailesiyle birlikte South Carolina'ya taşındı. Charleston College ve Columbia Universitesi'ndeki eğitiminin ardından ilk kitabı ‘Kırık Tuzak'ı (The Broken Snare, 1908) kaleme aldı. The Nation'da ilk önce tiyatro eleştirmeni, daha sonra baş editör olarak çalıştı. ‘Akıntıya Karşı' (Up Stream, 1922), ‘Israel'(1925), ‘Bay Crump'ın Kutusu' (The Case of Mr.Crump, 1926), ‘Kentler ve İnsanlar' (Cities and Men,1927), ‘İçteki Ada' (The Island Within, 1928) ve ‘Amerika'daki İfade' (Expression in America, 1932) kitapları da dahil olmak üzere en iyi eserlerini on sene içinde verdi. Daha sonra güçlü bir Sionist olan Lewisohn, 1944'ten 1948'e kadar ‘Yeni Filistin' dergisini yönetti. Franz Werfel ve Jacob Wasserman'ın çalışmalarını İngilizce'ye çevirdi ve 1948'den, yedi sene sonraki beklenmedik kalp krizine kadar Brandeis Üniversitesinde eğitim verdi. Lewisohn, İngilizce'ye Yahudi edebiyatından diğer eserleri de gayretle kazandırmaya çalıştı. Yaptığı bütün çalışmalarda, zamanının bir adım ötesindeydi: ‘İçteki Ada', Amerikan-Yahudi edebiyatında yeni ufuklar açan, karışık evlilikler sorununa ilk kez ciddi bir şekilde değinen kitaptı. Lewisohn, konuya psikolojik ve varoluşsal açıdan değinmiş; toplumsal bir olayı değil, asimilasyonun yol açtığı kişisel bir yolculuğu öykülemişti. Ve bu yolculuğa, olayın meydana çıkardığı duygulara dikkat ederek sükunetle yaklaşmıştı. Amerika'daki din anlayışının bir eleştirisi olan ‘Kutsal Toprak' ilk olarak 1926'da Harper's Magazine'de yayımlandı ve aynı sene Harper & Brothers'tan çıkan bir kitabın içinde yer aldı.

Hikayelerinden...


Kutsal Toprak

Kutsal Toprak1.Karşımdaki masada oturan kısık gözlü sarışın adam , neşeli bir tavırla Mısır'ın politikası hakkında bir kaç dili kullanarak dedikodu yapıyordu. Venetia, hafif hafif İskenderiye'ye doğru yol almaya başladı. Solumdaki liman aralığından görünen Akdeniz hattı gemisi , yükselip on -onbeş santim batıp çıktı. Sarışın adamı dikkatle dinliyordum. Ama birdenbire sağımdan gelen sesler, beni şaka yollu takılan samimiyetiyle çalıverdi. Sarışın adam, bir anlığına yemeğine daldı ve ardından, güverte gürültülü olduğu halde kadının sesini gayet net bir şekilde işittim: ... devamı

 

Gelecek Bayram


PURİM

Kendini Geliştirmenin Yolları

SORUNLARI ANALİZ EDİN SORUNLARI ANALİZ EDİN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir