Talmud - Berahot 58a
İnsanların yüzleri nasıl birbirinden farklıysa, fikirleri de birbirinden aynı şekilde farklıdır.
22 Tevet 5780 :: 19 Ocak 2020             

Haftanın Bilgileri


19 Oca 2020 - 25 Oca 2020

22 Tevet 5780 - 28 Tevet 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

17:57

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

18:38

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:03

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

18:54

Haftanın Peraşası

Vaera

Yahudilik Felsefesi


Yahudilerin Yahudilik hakkındaki 4 yanlış düşüncesi

Yahudilerin Yahudilik hakkındaki 4 yanlış düşüncesi1-Yahudilik ya hep ya hiçtir.

"Bütün o emirlere uyacak mıyız ? Şaka ediyor olmalısınız." Bazı insanlar tüm Yahudilik uygulamalarının sorumluluğu altına girmedikleri takdirde başlamanın bir anlamı olmadığını düşünürler.

Devamı...
 
Yahudilikte Günah Ne Anlama Gelir?

Yahudilikte Günah Ne Anlama Gelir?Sıkça yanlış çevrilen İbranice kelimelerden biri "Het" tir; biz bu kelimenin genelde "günah" olarak tercüme edildiğini görürüz. Günah, bizlerin uzaklaştırıcı olarak görmeye meyilli olduğumuz kelimelerden biridir.

Devamı...
 
Yahudilik Mutluluktur

Yahudilik MutlulukturHanuka hikayesi zamanında, Yunanlılar Yahudilere Helenizmin en büyük hazinelerini sundular: Sanat, müzik, moda Teknoloji, mimarlık, atletizm Lezzetli yemekler,çekici eğlenceler, rekreasyon merkezleri.

Devamı...
 
Cheeseburger Adası

Cheeseburger AdasıDört "birlikte olan" çifti alın, 26 bekar kız ve erkek, 380 şişe bronzlaşma losyonu ve sınırsız meyve aromalı alkollü meşrubatla birlikte hepsini uzak bir adaya koyun.

Devamı...
 
Gladyatör

GladyatörBu yılın Oscar ödülünü alan Gladıatör filmi seyircilerin sevdiği birçok şeyi içeriyor: kan, masal, acı, intikam- Her şey Batı uygarlık tarihinin en büyük imparatorluğunu göstermek amacıyla düzenlenmişti : Roma İmparatorluğu.

Devamı...
 
Gün gün Yahudilik : Şefkat

Gün gün Yahudilik : ŞefkatTanrı, Yahudilerin her zaman Yahudi olmasını ister, sadece Şabat için Yahudi olmak değil. Tanrı Şabat'ı yarattı ve onu kutsadı. Ancak O, haftaiçi günleri de yarattı.

Devamı...
 
Yahudiliğin 'ABC'si

Yahudiliğin 'ABC'siBütün sistemler temel prensipler üzerine kurulmuştur. Okumayi ve yazmayi ögrenmek isterseniz öncelikle alfabeyi ögrenmelisiniz. Yahudiligin de herşeyin üstüne kurulu oldugu bir "ABC" si vardir.

Devamı...
 
Yahudi hayatının anlamının sevincini paylaşma

Yahudi hayatının anlamının sevincini paylaşmaBu hikaye kendi problemlerini tartışan bir Rabi ile iki Papaz arasında geçer. Birinci Papaz çan kulesini güvercinlerden kurtaramadığından şikayetçidir, Diğer papaz, kileri farelerden temizleyemediğinden yakınır.

Devamı...
 
Dualarınızın cevaplanmasını nasıl sağlarsınız?

Dualarınızın cevaplanmasını nasıl sağlarsınız?Yaşamınızın herhangi bir döneminde dua ettiniz mi ? Çoğumuz ettik. "Niçin" dua ederiz ? Tanrı'nın,egomuzun kırılmasına veya O'nu dürtüp kendi zorluklarımızı hatırlatmamıza ihtiyacı yoktur.

Devamı...
 
Yahudi Kimliğinin Temelleri

yahudi_kimliginin_temelleri.jpg

Benim babam koyu bir Yahudi’ydi ve ateistti. Kendisi hayatını Yahudilere adadı ve benimle İbranice konuşmakta ısrar etti. Bir sabah bana “Şalom” diyerek veda etti. “Nereye gidiyorsun?” diye sordum. “Ben gitmiyorum, sen gidiyorsun” diye cevap verdi. “Nereye gidiyorum?” diye sorduğum zaman, şöyle cevap verdi: “Sen genç bir Yahudisin ve bir Yahudi devletimiz var. Şalom.”

Devamı...
 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


TU BİŞVAT

Kendini Geliştirmenin Yolları

YERİNİZİ BİLİN YERİNİZİ BİLİN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir