George S. Patton
İnsanların genellikle neye alaycı yaklaştıklarına dikkat edin; onların eksikliklerini tam olarak orada bulacaksınız.
7 Nisan 5780 :: 01 Nisan 2020             

Haftanın Bilgileri


29 Mar 2020 - 04 Nis 2020

4 Nisan 5780 - 10 Nisan 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:17

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:58

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

19:16

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:07

Haftanın Peraşası

Tsav

Evlilik


Evlilik töreni

Evlilik töreniBirey kişisel hayatında evlilikten daha büyük bir radikal dönüşüm yaşamaz. Tek olan birey artık çifttir; yalnız olan birey artık birliktedir. Kişi bekarlıktan evliliğe geçişte bireyin bakış açısı, tutumu ve sorumluluk anlayışı değişim geçirir. Yaşam bir daha asla aynı olmayacaktır. Yaşam artık her zamankinden daha dolu, daha iyi, daha zengin ve daha umut dolu –ancak aynı zamanda gerilimli tuzaklarla—da dolu olacaktır. 

Geleneksel Yahudi düğünü ritüelleri, gelinin ve damadın yeni yaşamlarına adım atarken geçecekleri giriş kapısıdır.

 

 

Devamı...
 
Aile Saflığı

Aile SaflığıCinsellik - Onsuz yapamazsınız Yahudi kanunu evlilikte erkeğin üç önemli sorumluluğunun olduğunu söyler:  Karısına yiyecek, giyecek ve cinsellik borçludur. Bu üç koşuldan birini reddetmek, evliliği iptalle eşdeğerdir.

Devamı...
 
Mikve

MikveKutsanmış bir aşk, Yahudilik insan cinselliğini anlamada çok gerçekçidir. Erkekle kadın arasında benzersiz ve tam olan, fiziksel ifade ile tatmin bulan bir aşk olduğunu anlar.

Devamı...
 
Evliliği Geliştirmek

Evliliği GeliştirmekYahudi evlilik töreninde 7 dua okunur. En sonuncu dua da şöyle der: " Mukaddessin sen Tanrım ki neşe ve mutluluğu, gelin ve damadı, coşkuyu, şarkıyı, zevki, aşkı, kardeşliği, barışı ve arkadaşlığı yarattın ".

Devamı...
 
İletişim

İletişimEtkili iletişim,ihtiyaçları dile getirmek ve dikkatlice dinlemektir. Bu, yeterince söylenmiyor. Eğer birbirinize karşı duygu ve düşüncelerinizi ifade etmek, konuşmak ve dinlemek için sağlıklı bir yol bulmazsanız o zaman her şey bir gün çöker.

Devamı...
 
Evlilikte En Önemli İki Kelime

Evlilikte En Önemli İki KelimeVe bu iki kelime '' Seni seviyorum'' değil. Konuşmalar için yeteri kadar sabrım yoktur. Eğer etrafınıza bakarsanız (Benim genellikle yaptığım gibi ) insanların ne kadar huzursuz ve rahatsız olduğunu göreceksiniz.

Devamı...
 
Evlilik Dansları

Evlilik DanslarıEvlilik dansı '' Saldırı- Geri çekilme '' adında iki adımdır. Biri, aşk sözcükleri ister ancak isteğini yanlış bir şekilde ifade eder; diğeri ise tehdit altında olduğunu düşünerek geri çekilir.

Devamı...
 
Vermek Suretiyle Sevginin Yüceltilmesi

Vermek Suretiyle Sevginin YüceltilmesiEvliliğinizde gizlice kimin ne yaptığının hesabını mı tutuyorsunuz? İşte size karşılıksız olarak vermenin ve sevgiyi yüceltmenin pratik yolları. Bazı insanlar evliliğin vermek ve almak olduğunu söylerler.

Devamı...
 
Takdir Sözcükleri

Takdir SözcükleriJill ve Mark bir iki aylık evliydiler ve her ikisi de ilişkilerindeki soğukluktan dolayı hayalkırıklığına uğramış durumdaydılar. Biraz araştırmadan sonra ortaya çıkan şuydu ki Mark hiç bir zaman Jill'e pişirdiği yemekler konusunda iltifatta bulunmuyordu.'' Zaten bütün gün evde, bu onun işi.'' diye düşünüyordu.

Devamı...
 
Empati

EmpatiVermenin başka bir yolu da empatidir. Sizin ve eşinizin olaylara farklı tepkileri vardır. Farklı ortamlarda bulunmaktasınız. Fakat eşinizin bir olaya gösterdiği tepkiyi ve bu olayın ona hissettirdiklerini anlamak daha büyük bir yakınlığa yol açacaktır.

Devamı...
 
Evlilikte Daha Fazla Mutluluk Nasıl Elde Edilir?

Evlilikte Daha Fazla Mutluluk Nasıl Elde Edilir?Eğer eşler yeteri kadar cesursa, evliliği bir iki günde geliştirebilecek basit bir yol vardır. Size evliliğinizi bir hafta içinde kesinlikle değiştireceğini garanti ettiğim bir yoldan bahsedeceğim.

Devamı...
 
Emuna Braverman Makalesi

Emuna Braverman MakalesiYanlış olan şeylerden şikayet edeceğinize, ihtiyacınız olan şeyleri isteyin... İnsanlar iki kitap türüne doyumsuz bir iştah duyar:

Devamı...
 
Her Çift İçin Mükemmel Bir Tavsiye

Her Çift İçin Mükemmel Bir Tavsiye1.KARINIZI SEVİN. KOCANIZA SAYGILI OLUN. Bir kadının en çok ihtiyaç duyduğu şey sevilmektir. Kocanın en büyük sorumluluğu budur. Bu da, onun sevildiğini ve takdir edildiğini, onun sizin için öncelik teşkil ettiğini hissettirmektir... Bir erkeğin en çok ihtiyaç duyduğu şey karısından saygı görmektir. Erkek eve geldiği zaman, dünyada en azından bir insanın onun ihtiyaçlarını düşündüğünü bilmek ister. Bu da, kapıdan içeri girdiği zaman telefonu bırakmak demektir.

Devamı...
 
Olumsuzu Azaltın ve Olumluyu Vurgulayın

Olumsuzu Azaltın ve Olumluyu VurgulayınBu makale New York Times'ta en çok satan "Aldatmanın Arkasındaki Gerçek" adlı kitaptan alınmıştır. Yazar kadınların kendileri için nasıl daha güçlü ilişkiler yaratabileceklerini keşfetmek için yüzlerce sadık ve sadık olmayan erkeği inceledi.

Devamı...
 
Evlilikte Duygusal İçtenlik

Evlilikte Duygusal İçtenlikİçten bir evlilik yaratmaya söz vermek, karşılıklı olarak benlik keşfini kolaylaştıracak ve anlamlı bir hayat sağlayacaktır.

Devamı...
 
Evlilikte Yapılmaması Gerekenler

Evlilikte Yapılmaması GerekenlerOlumsuzluğa dayalı bir evliliği güven ve dürüstlüğe dayalı bir evliliğe dönüştürün. Dr. Michael Tobin Sevgi çok hassas bir duygudur. Suçlama, öfke ve iğneleme dolu bir ortamdan saygı, kabul ve dürüstlükle dolu ...

Devamı...
 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


PESAH

Kendini Geliştirmenin Yolları

KENDİNİZİ KENDİNİZE TANIŞTIRIN KENDİNİZİ KENDİNİZE TANIŞTIRIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir