Şans bazı insanların, Tanrı sözcüğünü telaffuz ediş şeklidir.
10 Tishri 5779 :: 19 Eylül 2018             
Yahudi Mutfağı


Kaşer düşünmek ve Kaşerutun anlamı

Kaşer düşünmek ve Kaşerutun anlamı"Kaşer" (Kosher) kelimesi, Yahudilik'in, İngilizce kelime hazinesine kattığı bir sözcüktür. Çeşitli kültür ve dillere mensup kişiler bu terimi orijinal anlamıyla "uygun olan ve gerekli kural ve standartları karşılayan" anlamında ...

Devamı...
 
Yenilebilir Hayvanlar

Yenilebilir HayvanlarŞemini peraşasında; Tora, hangi hayvanların yenilebilir olduğunu, hangilerinin de yenilmemesi gerektiğini belirtmekte ve bunlar için işaretler vermektedir. Her ne kadar Kaşer et satan kasaplardan (etler üzerindeki "Kaşer" mührünü "bizzat" kontrol ederek) alışveriş yaptığımız sürece bu işaretler önemli değilse de, yine de bilgi olarak bunları tekrarlamakta yarar vardır:

Devamı...
 
Şehita / Kesim

Şehita / KesimKaşer olduğu bilinen bir hayvan, silahla avlanılarak ya da başka bir yolla öldürülerek rahatça yenilemez. Kaşer olduğuna dair işaretleri taşıyan bir hayvanın, önce Kaşer bir şekilde kesilmesi gereklidir.

Devamı...
 
Kandan arındırma

Kandan arındırmaMidraş'a göre, insanoğlu Tufan'a kadar vejeteryandı ve sadece bitkilerle besleniyordu. Tufan'dan önce Tanrı, Noah'tan gemiye hayvanlar almasını söylediği zaman, "temiz" ve "temiz olmayan" hayvanlardan bahsederek,  Tufan'ın ardından hayvanların da yenebileceği konusunda bir ipucu vermiştir.

Devamı...
 
Et ve Süt

Et ve SütEt ve sütün beraber kullanılmaması konusuna, Tora üç farklı yerde değinmiştir (Şemot 23:19, Şemot 34:26, Devarim 14:28). Alaha'ya göre, et ve süt üç şekilde bir arada kullanılamaz.

Devamı...
 
Yemek Odası

Yemek OdasıBu Bölümde - Günlük ekmeğimizin mucizesi- Yemekten önceki ve sonraki kutsamalar-Bayramlara özgü yiyecekler Neşeli Yahudi bayramlarının kısa bir özeti: Bizi yok etmeye çalıştılar, biz kazandık. Öyleyse yiyelim!

Devamı...
 

Gelecek Bayram


Günün Öğretisi

Gülmenin kutsallığı Gülmenin kutsallığı

Kendini Geliştirmenin Yolları

GERÇEKLİĞE GİRİŞ GERÇEKLİĞE GİRİŞ

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir