Önemli olmak iyidir, ama iyi olmak daha önemlidir.
18 Elul 5779 :: 18 Eylül 2019             

Haftanın Bilgileri


15 Eyl 2019 - 21 Eyl 2019

15 İlul 5779 - 21 İlul 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:51

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:30

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:50

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:39

Haftanın Peraşası

Ki Tavo

Aydınlanma Döneminden İsrael Topraklarına Dönüş:Dinsel ve Ekonomik Açıdan
Reform Akımı

Reform AkımıDaha önceki bölümde gördüğümüz gibi Aydınlanma Yahudilere daha önce hiç sahip olmadıkları yeni haklar kazandırdı: insan hakları ve vatandaşlık hakları. Yeni geniş fikirlilik o kadar ileri gitti ki, Yahudiler "fazla Yahudi" olmadıkları, fazla farklı giyinmedikleri, fazla farklı davranmadıkları, farklı beslenmedikleri ve "demode" dinlerini takınmakta ısrar etmedikleri takdirde topluma kabul edilmeye başlandı. Bazı Yahudilerin buna karşı tepkisi, işbirliğini ısrarla reddetmek oldu: tarz ve şeklen.

Devamı...
 
Son Çözüm

Son Çözüm1942 yılı başlarken Almanlar 9 milyona yakın Yahudi'yi kontrolleri altında tutuyordu (Avrupa ve Sovyetler Birliği'nde yaşayan toplam Yahudi sayısı 11 milyondu). Planları da tabii hepsini öldürmekti.

Devamı...
 
Holokost

HolokostYahudi halkı ile ilgili en acı verici konulardan birini tartışmaya başlıyoruz. Lütfen bunun geniş bir konu olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Halen neden ve nasıl olduğunu ve aradaki tüm ayrıntıları inceleyen 1.200 kadar basılı kitap var.

Devamı...
 
Antisemitizmin Yüzü

Antisemitizmin YüzüBu bölümde 18. yüzyıldaki "aydınlanma" ile "uygar" toplumun cilası altına gizlenen, ancak Holokost sırasında çirkin yüzünü ortaya çıkaracak olan Antisemitizmi kısaca inceleyeceğiz.

Devamı...
 
Yahudi Tarihi Mucizesi

Yahudi Tarihi Mucizesi16 Ocak 1996 tarihinde İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Wiezmann Almanya'daki her iki Parlamento'da bir konuşma yaptı. Holokost'tan elli yıl sonra Almanlara İbranice hitap ederek Yahudi tarihinin ne olduğunu çok güzel bir şekilde özetledi. Şöyle dedi:

Devamı...
 
Savaş

Savaş

5 İyar 5708 Şabat akşamı, 14 Mayıs 1948 günü Yisrael bir devlet oldu.

Ve hemen arkasından beş komşu Arap devletinin saldırmasıyla savaşa girdi. Bu Arap devletleri önceden BM'in Filistin'i bölmesine karşı oy kullanmış, şimdi de bu tarihi ve demokratik oyu tanımayı reddediyorlardı.

Devamı...
 
İsrael Devleti

İsrael Devleti

Britanyalılar eski Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yeni Arap ülkeleri oluştururken Yahudilere verdikleri sözleri art arda bozdu. Üstelik, Arap isyan ve baskıları yüzünden Holokost'tan kaçan Yahudilerin İsrail toprağına girişini de engellediler.

Holokost'un tam kapsamı ortaya çıktığında ve sağ kalan binlerce kişi sığınmacı kamplarına kapatıldığında bile Britanyalılar boyun eğmeyi reddetti.

Devamı...
 
Britanya Mandası

Britanya Mandası

I. Dünya Savaşı dünyanın haritasını değiştirdi

Dört yıl süren bu muazzam mücadele ittifak kuvvetleri (başlıca olarak Fransa, Britanya, Rusya ve A.B.D.9 ve itilaf kuvvetlerini (Almanya, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı İmparatorluğu) birbirine düşürdü. Çekişmelerinin sonucu son derece dramatik oldu:

Devamı...
 
Modern Siyonizm

Modern Siyonizm

Theodor Benyamin Ze'ev Herzl'i (1860-1904) incelemeden, modern Siyonizm'i incelememiz mümkün değildir.

Alfred Dreyfus davasında muhabir olan Herzl, uygar Fransızların "Yahudilere ölüm!" diye bağırmasıyla sarsılmıştı. Antisemitizm'in çözümünün Yahudi milli devletinin kurulması olduğuna o an ve orada karar verdi. Bu konuda, Der Judenstaat (Yahudi Devleti) adında bir kitap yazarak, Yahudi anayurdu konusundaki vizyonunu tarif etti.

Devamı...
 
Amerika'da Yahudi Yaşamı

Amerika'da Yahudi YaşamıAmerika Yahudilerini en son 19. yüzyılın başında bırakmıştık. O zaman sayıları yalnızca 6.000 civarındaydı. Amerika'da "fazla Yahudi" olmadığınız sürece özgürlük olduğu düşüncesi Yahudilerin çoğunu oradan uzak tutmuştu.

Devamı...
 
Çarlar ve Yahudiler

Çarlar ve YahudilerRus çarlarının hangisinin Yahudilere karşı daha kötü olduğu tartışılabilir. 1825 ile 1855 yılları arasında tahtta olan Çar I. Nikola ile başlayacak ve devam edeceğiz.

Devamı...
 
Pale Yerleşimi

Pale YerleşimiBatı Avrupa Yahudilerini özgürleştiren Napoleon Aydınlanma'sı, 18. ve 19. yüzyıllarda Yahudilerin çoğunluğunun yaşadığı Doğu Avrupa'ya ulaşmadı.

Devamı...
 
Yahudiler ve Amerika'nın Kuruluşu

Yahudiler ve Amerika'nın KuruluşuAmerika Birleşik Devletleri'nin kuruluşu dünya tarihinde benzersiz bir olaydır: başlangıçtan beri bir demokrasiydi, kökünü İncil'den alıyordu ve ilk ilkelerinden biri dini toleranstı.

Devamı...
 
Hasidik Yahudileri

Hasidik YahudileriHasidik hareket -"dindarların" hareketi ya da İbranice adıyla Hasidut, 18. yüzyılda Doğu Avrupa'da, "İyi İsimli Usta" anlamına gelen Baal Şem Tov olarak bilinen Rabi İsrael ben Eliezer tarafından başlatıldı. Baal Şem Tov (Beşt olarak da tanınıyordu)

Devamı...
 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


Kendini Geliştirmenin Yolları

GELİŞME YOLUNDA EĞİTİM GELİŞME YOLUNDA EĞİTİM

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir