Rabi Yisrael Baal Şem Tov
Diğer insanlar, bir kişinin aynası gibidir. Dolayısıyla bir kişi, eleştirme ihtiyacı duyduğu bir olaya şahit olduğu zaman, kendisinin de tam olarak aynı konuda hataları olduğunu ve Tanrı'nın bu olayı ona, kendisini düzeltme fırsatı olarak gösterdiğini bilmelidir.
22 Tishri 5780 :: 21 Ekim 2019             

Haftanın Bilgileri


20 Eki 2019 - 26 Eki 2019

21 Tişri 5780 - 27 Tişri 5780

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

17:55

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

18:33

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

17:59

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

18:47

Haftanın Peraşası

Bereşit

İsrael Milleti'nin Doğuşu
Yosef ve Yaakov'un Oğullarının Birleşmesi

Yosef ve Yaakov'un Oğullarının BirleşmesiYosef, nesiller boyunca , ailenin kardeşler arasında bir nefret yarattığını fark etmiştir. Bu durumu düzeltmek için , büyük bir sınama planlayıp ,sahnesini hazırlar... Tora'da tam Yosef'in hikayesinin ortasında çok ilginç bir olay meydana gelir.

Devamı...
 
Yosef

YosefYosef'in hikayesi, Diaspora Yahudisi'nin klasik tarihsel hikayesini yansıtır. Fakir olarak gelen Yahudiler çok çalışırlar ve en üst seviyeye ulaşırlar Yaakov, - Lea ile evlendirilmek için kandırılmak yerine- amaçladığı gibi Rahel ile evlenmiş, Yosef de onun ilk oğlu gibi olmuştur. Yosef, Yaakov'un 11. oğlu olduğu halde, 12 kardeşinin de hayatını yönlendirir.

Devamı...
 
0n Bela

0n Bela10 Bela, (Kan, bitler, kurbağalar, vs..) Mısır'ı vurduğunda, yıkım bir yıldan fazla sürer. Her bela, doğanın olağandışı bir değişimi olduğundan, açıkça, birer mucize olarak değerlendirilebilir. Yahudiler'e yardım etmek için tüm doğa yasaları tersine dönmüştür.

Devamı...
 
Moşe

MoşeEn büyük çelişkilerden biri: Yahudi ulusunun kurtarıcısı, en büyük Yahudi düşmanlarının evinde yetiştirilmişti. Kuşkusuz, Mısır'dan Çıkış, Yahudi tarihindeki en önemli olaylardan biridir. Mikro kozmozda, gelecekte olan olayların küçük bir modelini oluşturmuştur.

Devamı...
 
Yitshak ve Oğulları

Yitshak ve Oğulları

Tarih kendini tekrarlar. Avraam, Yitshak ya da Yaakov hangi kovuğu oyarlarsa onlardan sonra gelenler bu kovukta kalacaklardır.

Yahudi tarihine bir ailenin öyküsüyle devam ediyoruz. Tarih olarak M.Ö.18.yüzıldayız ya da 3700 yıl öncedeyiz.

Devamı...
 
Vaad Edilmiş Topraklar

Vaad Edilmiş TopraklarYahudi tarihi Bereşit Kitabı'nın 12. bölümünde Tanrı'nın Avraam'a ilk konuşması ile başlar ve Yaakov ile Yosef'in ölümü ile devam eder. Bereşit, Şemot Kitabı'nda bir "ulus" olacak olan İsrail "ailesi"nin gelişmesi şeklinde tanımlanabilir.

Devamı...
 
Avraam'ın Yolculuğu

Avraam'ın YolculuğuYahudi tarihine bir ulus olarak baktığımız zaman; Tora'nın Mısır Esareti ile başlaması gerekirken, atalarımızın yani Avraam, Yitshak, Yaakov ve on iki oğlunun başından geçen olayları anlatmayı gerek görmüştür. Bunun nedeni ise "maase avot siman lebanim - atalarımızın hayat biçimleri bizler için bir rehber prensibidir. Dolayısıyla atalarımızın her davranışını çok iyi incelemeli ve kendimize dersler çıkarmalıyız.

Devamı...
 
Avraam'ın Dünyası

Avraam'ı DünyasıYahudi tarihi boşlukta gerçekleşmemiştir. Hiçbir ulusun tarihi çevresinden bağımsız değildir. Bu nedenle öncelikle konuya odaklanarak Avraam'ın, zamanının dünyasının neresine oturduğu hakkında biraz bilgi edineceğiz.

Devamı...
 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Kendini Geliştirmenin Yolları

SOSYAL BASKIYI ELE ALMAK SOSYAL BASKIYI ELE ALMAK

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir